Roma Aşk Çeşmesi’nin Hikayesi (Trevi Çeşmesi)

İtalya’nın başkenti Roma’da turistler tarafından belki de en çok ziyaret edilen yer olan Aşk Çeşmesi’nin, Trevi Çeşmesi, tarihi oldukça eskiye dayanıyor. 1732 yılında yapımına başlanan ve 30 yıldan fazla sürede tamamlanan Aşk Çeşmesi’nin hikayesi de oldukça dikkat çekiyor.

Ünlü sanatçı Nicolo Salvi tarafından tasarlanan Trevi Çeşmesi, üç yolun kesişme yerinde inşa edildiği için Trevi adını almıştır. Ayrıca çeşme isminin İtalyanca üç anlamına gelen tre kelimesinden türetildiği fakat Roma’da bulunan üç yer altı su yolunun kesişme yeri olmasından da kaynaklandığı da iddia edilmektedir. İki inanışa göre de inanların bulunduğu Roma’da daha çok tercih edilen ise 3 yolun kesişme yerinde yer almasıdır.

Aşk Çeşmesi’nin tarihi ise dönemin Roma İmparatoru Augustus zamanına dayanır. Rivayete göre çeşme, askerler ve güzel bir Roma kızı arasında geçen konuşmalar sayesinde günümüze gelmiştir. Roma’da savaş döneminde yorgunluktan ve susuzluktan bitap düşen askerler, güzel bir kızla karşılaşır ve nereden su bulabileceklerini sorar. Güzelliğiyle büyüleyici olan genç kız, şu an çeşmenin bulunduğu yeri göstererek oradaki toprağı kazmaları durumunda su ile karşılaşacaklarını söyler. Askerler başka bir şanslarının olmadığının farkında olup kızın dediğini pek de inanmasalar da gerçekleştirir. Ve askerler sonuçta suya kavuşurlar. İmparator Augustus’un damadı Agippa akan suyu Vergine su kemeri ile Pantheon\’a kadar ulaştırdığı da yine tarih sayfalarında yer alan bir ayrıntı olarak dikkat çeker.

Bu hikaye tüm Roma’da en yaygın Aşk Çeşmesi hikayesidir. Trevi Çeşmesi’nin üzerine resmedilen heykellere de detaylı bakılacak olunursa bu hikaye kolaylıkla anlaşılabilir.

Trevi Çeşmesi’ne Aşk Çeşmesi denmesinin nedeni ise tarih boyunca birçok aşk filmine sahne olmasıdır. When in Rome, To Rome with Love, Roman Holiday, La Dolce Vita, Eat Pray Love, La Grande Bellezza, Ladri Di Biciclette ve Angels And Demons bu filmlerden sadece en birkaçı.

Aşk Çeşmesi’nde oldukça yaygın olan bir davranış da çeşmeye para atmaktır. Bu davranışın da gerçek aşkı bulmak için yapıldığı düşünülse de asıl kabul edilen anlamı bu şehre tekrar gelebilmektir. Sırtın çeşmeye verilmesiyle sol elle sağ omuz tarafından havuza atılan bozuk para, eğer havuza girerse bu şehre gelecek senelerde tekrar gelineceği anlamına gelir.

Roma’nın ters okunuşu amor, aşk anlamına gelir. Roma’ya aşk şehri olmasının yanında çeşmelerle dolu şehir denmesi de herhalde yanlış olmaz. Şehrin birçok yerinde eski dönemlerden kalmış çeşmelere rastlanılabilir. 1642 yılında inşa edilen Fontana del Tritone, 1677 yılında inşa edilen Fountains of St. Peter’s Square, 1651 yılında tamamlanan Fontana dei Quattro Fiumi by Gian Lorenzo Bernini ve günümüz tarihine en yakın zamanda inşa edilen Fountain in front of Villa Medici on the Pincio bu çeşmelerin sadece bir elin parmağı gibi gösterilebilenleri. Çeşmeler sayıca öyle fazladırlar ki Roma gezintisi sırasında çeşme etrafında toplanan kalabalıkları görmek oldukça sıradan bir davranış olarak kabul edilir.

 

Kaynak: Gezentigiller

Yorumlar

Yorumun nedir ?